• Start  »  
  • Aktualności  »  
  • Ostatnie dni przed maturami - jak zorganizować sobie ten czas?

Ostatnie dni przed maturami - jak zorganizować sobie ten czas?

3.6.2020

Matury coraz bliżej. Większość maturzystów odczuwa już stres. Jak sobie z nim radzić? Czy powtarzać jeszcze materiał? A może lepiej się relaksować? Poniżej krótki poradnik dla tegorocznych maturzystów.

W tym roku, matury odbędą się wyjątkowo dużo później niż zazwyczaj. Jest to, rzecz jasna, związane z pandemią. Egzaminy dojrzałości rozpoczną się 8 czerwca i potrwają do 29 czerwca. Warto podkreślić, że będą miały tylko formę pisemną. Żadne egzaminy ustne nie zostaną przeprowadzone. To zapewne dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy nie lubią ustnych form sprawdzania wiedzy.

Matura 2020 - terminy

Egzaminy rozpoczną się maturą z języka polskiego – o 9tej poziom podstawowy, a o 14tej rozszerzony. 9 czerwca odbędzie się egzamin z matematyki – poziom podstawowy oraz z języka łacińskiego i kultury antycznej (oba poziomy). Inne terminy matur prezentują się następująco:

·        10 czerwca z języka angielskiego,

·        15 czerwca z matematyki na poziomie rozszerzonym oraz z filozofii,

·        16 czerwca z biologii i wiedzy o społeczeństwie,

·        17 czerwca z chemii i informatyki,

·        18 czerwca z języka niemieckiego,

·        19 czerwca z geografii oraz historii sztuki,

·        22 czerwca z języka rosyjskiego,

·        23 czerwca z języka francuskiego,

·        24 czerwca z fizyki i astronomii oraz historii,

·        25 czerwca z języka hiszpańskiego,

·        26 czerwca z języka włoskiego oraz języka łemkowskiego i

·        29 czerwca z języków mniejszości narodowych, języka kaszubskiego oraz wiedzy o tańcu i historii muzyki.

Ogłoszenie wyników egzaminu maturalnego nastąpi do 11 sierpnia, a egzamin poprawkowy na 8 września (tych wyniki będą znane do 30 września).

Co powtórzyć przed maturą?

Ostatnie dni na powtórkę materiału należy dobrze wykorzystać. Warto wiedzieć, że jest to czas na powtarzanie, a nie uczenie się. Odkładanie nauki na ostatnią chwilę nie wychodzi nikomu na dobre. Możliwość skorzystania z konsultacji z nauczycielami przedmiotów, maturzyści mieli od 18 maja.

Robiąc generalną powtórkę materiału, warto kierować się kilkoma zasadami, tj.: rozwiązywać przykładowe arkusze egzaminacyjne (pozwoli to na oswojenie się z formułą egzaminacyjną), nie robić długich przerw i starać się rozwiązywać testy w całości – tak jak na prawdziwym egzaminie, notować z jakimi zadaniami ma się problemy, pamiętać o powtórzeniu zagadnień, które często pojawiają się na egzaminie dojrzałości, znaleźć czas na efektywny odpoczynek.

Maturzyści często zastanawiają się czy powtarzać materiał do ostatniej chwili przed egzaminem. Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna – nie. Uczenie się całą dobę, próbowanie nadrobienia wszystkich zaległości, wycofanie się ze wszystkiego i skupienie tylko na nauce nie ma sensu. Takie postępowanie prowadzi do ogólnego wyczerpania. A podejście do egzaminu w takim stanie na pewno nie wpłynie pozytywnie na jego wynik. Zachowanie równowagi psychiczno-fizycznej przed maturą jest bardzo ważne. Tylko wtedy nauka i powtarzanie będą efektywne. Robienie przerw, relaksowanie się, pozwalanie sobie na małe przyjemności jest konieczne.

Na dzień przed maturą nie powinno się już powtarzać, to czas na relaks i zadbanie o swoje dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne. Chodzi o to, by do egzaminu przystąpić w pełni sił.

Przedmaturalny stres

Większość maturzystów odczuwa silny stres przed egzaminem. Nie ma w tym nic dziwnego – to zupełnie naturalne. Taki stres jest mobilizujący. Warto porozmawiać o tym, jak się czujemy z kimś bliskim. Taka rozmowa na pewno pomoże, a rozmówca może pomóc spojrzeć na to z innej perspektywy i wesprzeć dobrym słowem.

Najlepszą receptą na taki stres jest odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Jeśli wiemy, że solidnie się uczyliśmy przez cały rok, a teraz tylko powtarzamy materiał, to znaczy, że jesteśmy dobrze przygotowani. Uczenie się na ostatnią chwilę, potęguje stres. Warto też przeprowadzić ze sobą wewnętrzną rozmowę i po prostu uwierzyć w swoje możliwości. Można, na przykład, codziennie powtarzać afirmacje takie jak: na pewno zdasz, dobrze ci pójdzie, jestem przygotowany i na pewno zdam itp.

Relaks jest bardzo ważny

Nie mniej ważna niż samo przygotowanie merytoryczne, jest odpowiednia dawka relaksu, mamy tu do dyspozycji wiele możliwości. Najlepsze będą: spacery na świeżym powietrzu, uprawianie sportu, ale niezbyt intensywnie, słuchanie ulubionej muzyki, obejrzenie ciekawego filmu, zabawa ze zwierzakami domowymi, ćwiczenia relaksacyjne i medytacja. Wszelkie aktywności na łonie przyrody działają bardzo odstresowująco, więc lepiej przejść się po lesie czy łące niż po osiedlowych uliczkach czy centrum miasta. Warto także choć chwilę poświęcić swojemu hobby.

Należy unikać wszelkich negatywnych emocji – najlepiej nie oglądać wiadomości, horrorów, nie siedzieć za dużo w mediach społecznościowych. Bardzo przydatne są ćwiczenia relaksacyjne i medytacja, czyli przede wszystkim praca z oddechem oraz wizualizacja. Jeśli nie znasz ćwiczeń oddechowych, to najlepszy moment, by ich spróbować.

Co robić dzień przed egzaminem?

Dzień przed egzaminem, przygotuj sobie wszystkie potrzebne rzeczy, żeby tuż przed nie szukać ich gorączkowo. Chodzi tu przede wszystkim o strój i wszystkie dodatki, akcesoria takie jak długopisy/pióra/ołówki, dowód osobisty i inne potrzebne rzeczy. Warto także iść na odświeżający spacer, by przewietrzyć głowę. Dobrze jest zjeść lekką kolację i iść wcześniej spać. Wyspanie się przed egzaminem jest kluczowe. Jeśli z emocji nie można zasnąć, warto poczytać książkę (ale niezbyt wciągającą!), czy napić się ciepłego mleka lub naparu ziołowego albo włączyć wyciszająca muzykę. Nie powinno się już czytać niczego co związane z egzaminem. Mózg musi odpocząć.

A co w dniu egzaminu?

W dniu egzaminu, nie można zapomnieć o zjedzeniu porządnego śniadania. Taki posiłek zapewni siłę na pierwszą część dnia. Oczywiście dobrze, by to śniadanie było nie tylko sycące, ale także zdrowe i bogate w składniki odżywcze, które lubi mózg. Warto zjeść warzywa, owoce albo wypić zdrowy sok czy koktajl. Przyda się też coś bogatego w magnez, wapń i witaminę E. Nie należy zapominać także o odpowiednim nawodnieniu. Stres plus odwodnienie równa się ból głowy, a tego lepiej unikać.

Najważniejsze – myśl pozytywnie!

Pozytywne myślenie jest równie ważne jak cała reszta. Pozwala wygrać ze stresem i skupić się na rozwiązywaniu zadań. Wizualizacja własnego sukcesu, czyli w tym wypadku zdania egzaminu, działa cuda. Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia i satysfakcjonujących wyników! A rozważającym aktualnie swoją dalszą ścieżkę nauki, polecamy zapoznanie się z ofertą naszych kierunków na https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna a w przypadku zainteresowania jakimś kierunkiem do zapisu online na https://zak.edu.pl/zapisz-sie-online

    Partnerzy:

    PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena Neonail InsERT programy dla firm

    801 100 777

    pon – pt: 9.00 - 17.00