• Start  »  
  • Aktualności  »  
  • Profesja dla pasjonatów – konsultant ds. dietetyki

Profesja dla pasjonatów – konsultant ds. dietetyki

23.6.2020

Dieta jest tak samo ważna dla utrzymania zdrowia jak aktywność fizyczna. Choć ludzie są tego coraz bardziej świadomi, to jednak nie wszyscy potrafią czy mają czas na ułożenie sobie zdrowego jadłospisu. Do tego jest im potrzebny dietetyk.

Dla zachowania zdrowia i długiego życia kluczowe są dwa elementy – regularny ruch i zdrowe odżywianie. Regularna aktywność fizyczna wcale nie oznacza wyczynowego czy amatorskiego uprawiania jakiegoś sportu. Nawet tak codzienna czynność jak wchodzenie po schodach jest taką aktywnością. Chodzi tu bardziej o aktywność fizyczną dostosowaną do potrzeb i możliwości danej osoby. Kluczowa jest tu jednak jej regularność, czyli podejmowanie jej codziennie.

Drugim kluczowym elementem jest zdrowa dieta. Czyli jaka? Oczywiście opinii na ten temat jest wiele, choć wszystko wskazuje na to, że najzdrowsza jest dieta oparta na roślinach. Ważne, by dieta była zróżnicowana i zbilansowana oraz nie zawierała produktów szkodliwych dla zdrowia, czyli tłuszczów trans, dużej ilości cukru, soli, białej mąki, fast foodów, czerwonego mięsa. Należy także jeść po prostu mniej, gdyż ludzie powszechnie się przejadają. Każdy w zależności od wieku i stanu zdrowia ma inne zapotrzebowanie na substancje odżywcze, dlatego przy doborze diety bierze się to pod uwagę.

Informacji na temat zdrowego odżywiania oraz aktywności można szukać w internecie, a można także skorzystać z porad specjalisty – dietetyka i trenera personalnego. Dla wielu osób taka fachowa porada jest dobrą motywacją do zmiany swojego trybu życia na zdrowszy. Konsultanci ds. dietetyki i trenerzy personalni są coraz częściej potrzebni. By móc wykonywać jeden z tych przyszłościowych zawodów, wystarczy ukończyć roczny kurs.

Czym zajmuje się dietetyk?

Konsultant ds. dietetyki to specjalista o dużej wiedzy w zakresie żywienia człowieka. Zajmuje się  przygotowywaniem odpowiedniej diety dla swojego klienta. Praca dietetyka polega na opracowywaniu zdrowej diety i zaleceń zdrowotnych dla klientów na podstawie przeprowadzonego wywiadu i badań (pomiaru ilości tkanki tłuszczowej i mięśniowej). Zajmuje się on także oceną jakości produktów żywnościowych i analizą przygotowywania potraw. Potrafi również planować żywienie w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, komponować diety odchudzające i lekkostrawne oraz polecać suplementację. Profesjonalny konsultant ds. dietetyki potrafi rozpisać jadłospis tygodniowy, bazując na wielu czynnikach – często zdarza się, że klient chce schudnąć lub wręcz przeciwnie - przybrać na wadze, a czasem chodzi o zdrowe odżywianie osoby chorej. Rolą konsultanta ds. dietetyki jest zebranie odpowiednich informacji i przygotowanie na ich podstawie zbilansowanej diety. Ekspert do spraw żywienia potrafi komponować zbilansowane jadłospisy, a jeśli jest taka potrzeba, może także zalecić odpowiednią suplementację.

Konsultant ds. dietetyki to jeden z najbardziej przyszłościowych kierunków kursów – z racji na szanse zatrudnienia i wysokość zarobków. Po kursie można układać indywidualne programy odchudzające i diety innego rodzaju (dla sportowców, osób chorych, osób z nietolerancjami pokarmowymi itd.). Dietetycy mogą pracować w poradniach dietetycznych, klubach fitness, ośrodkach SPA, sanatoriach albo udzielać prywatnych konsultacji dietetycznych.

Jak zostać dietetykiem?

By zostać dietetykiem, wystarczy ukończyć roczny kurs na kierunku konsultant ds. dietetyki. Zajęcia odbywają się w trybie zaocznym, jest zatem możliwość łączenia dotychczasowej pracy z nauką. Po ukończeniu kursu otrzymuje się zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN i certyfikat szkoły.

Przykładowy program nauczania na kierunku obejmuje następujące zagadnienia: podstawy psychologii, podstawy BHP, anatomia człowieka – budowa układu pokarmowego, antagonistyczne działanie ośrodków głodu i sytości, suplementacja w diecie, technologia i chemia żywności, planowanie żywienia w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, planowanie diety lekkostrawnej, jakościowe i ilościowe metody oceny jadłospisów, planowanie diety odchudzającej, tworzenie indywidualnego programu odchudzającego, właściwości składników pokarmowych i bilans energetyczny, zarys psychodietetyki – praca z pacjentem. Bardzo istotne są zajęcia z podstaw psychologii i psychodietetyki, gdyż wiedza na nich zdobyta pozwala na skuteczną pracę z klientem, który często ma problemy z wagą czy zdrowiem albo jedno i drugie. Takie osoby należy zrozumieć i je mądrze wspierać w walce o zmianę złych nawyków żywieniowych.

Kursanci uczą się tworzyć jadłospisy i układać diety dla osób w różnym wieku, prowadzących wszelkie możliwe tryby życia, o różnym stanie zdrowia. Dowiadują się także jak ważne jest żywienie w czasie rekonwalescencji. Przyszli konsultanci ds. dietetyki poznają wartości odżywcze produktów i dowiadują się, jak należy je przechowywać i jak przygotowywać żywność, by nie traciła cennych składników.

Więcej na temat kształcenia na kierunku konsultant ds. dietetyki można znaleźć na stronie: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/konsultant-ds--dietetyki.

Perspektywy pracy

Po ukończeniu kursu konsultant ds. dietetyki można znaleźć pracę w wielu miejscach, tj. m.in. w: gabinetach dietetycznych, klubach fitness, hotelach i ośrodkach SPA, poradniach dietetycznych, restauracjach, sanatoriach, szpitalach, cateringu dietetycznym, domach opieki, domach małego dziecka, przedszkolach i szkołach. Można także otworzyć własną działalność i udzielać porad dietetycznych indywidualnie. Na pewno dietetycy nie narzekają na brak pracy.

Dietetyk może nie poprzestać na nauczeniu się swojej profesji, może rozwijać się dalej, zostając także trenerem personalnym. Nauka na kierunku trener personalny z elementami fitness trwa również rok. ukończenie dwóch kierunków daje większe możliwości pracy, gdyż zdobywa się dodatkowe kompetencje. Dietetyk, który jest także trenerem personalnym może wspierać swoich klientów holistycznie, czyli nie tylko przez zdrowe odżywianie, ale także regularną aktywność fizyczną. Oczywiście można także dalej kształcić się i doskonalić w zakresie samej dietetyki – wybrać jakąś specjalizację – np. odchudzanie, dieta sportowa, dieta w chorobie, nietolerancje pokarmowe itp. Wiedzę można poszerzać na kursach, szkoleniach i warsztatach.

Czy warto zostać dietetykiem?

Oczywiście, że tak i to nie tylko ze względu na to, że jest to zawód z przyszłością i taki, który niesie pomoc innym. Warto nim zostać także z uwagi na swoje własne zdrowie – dzięki zdobytej wiedzy samemu można odżywiać się zdrowo, zresztą ta profesja tego wymaga. Niepoważnym by było, gdyby np. otyły dietetyk doradzał w kwestii diety odchudzającej czy zdrowotnej. Samemu można i trzeba skorzystać z tej wiedzy, by zdrowo się odżywiać i unikać tego, co szkodzi. Można także doradzać swoim bliskim, przyjaciołom i znajomym, a także dbać o zdrowe odżywianie swojej rodziny. Poza tym praca ta na pewno nie jest nudna, gdyż codziennie spotyka się innych ludzi z innymi problemami żywieniowymi i życiowymi. Ponadto daje ogromną satysfakcję, a to dlatego, że można pomóc komuś zadbać o swoje zdrowie i tym samym poprawić swoje samopoczucie i zmienić swoje życie na lepsze. Oczywiście bardzo ważny w tej pracy jest kontakt z drugim człowiekiem, dlatego by się w niej sprawdzić nie tylko należy pasjonować się zdrowym odżywianiem, ale także lubić pracę z ludźmi.

 

 

    Partnerzy:

    PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena Neonail InsERT programy dla firm

    801 100 777

    pon – pt: 9.00 - 17.00