• Start  »  
  • Aktualności  »  
  • Zajęcie dopasowane na miarę – konsultant ds. dietetyki

Zajęcie dopasowane na miarę – konsultant ds. dietetyki

Przekuj pasję w ścieżkę kariery

9.10.2020

Jeśli właśnie stoisz przed wyborem ścieżki kariery, to warto zastanowić się nad swoimi zainteresowaniami i zdecydować się na kierunek, który połączy pasję z pracą zarobkową. Osoby, które interesują się zdrowym stylem życia mogą pomyśleć o zostaniu konsultantem ds. dietetyki.

Czym zajmuje się dietetyka? Jest to nauka o żywieniu człowieka. Dietetyk to specjalista od żywienia człowieka zdrowego oraz chorego. Jest on w stanie ocenić stan odżywienia, pomóc w zapobieganiu chorobom uzależnionym od sposobu żywienia,
a także zna się na psychologii żywienia i potrafi prowadzić edukację żywieniową. Dietetyka zajmuje się także oceną wzajemnego wpływu farmakoterapii i żywienia oraz kontrolą jakości żywności i warunków jej przechowywania, technologiami gastronomicznymi i biochemicznymi podstawami żywienia człowieka. Jest to obecnie bardzo ważna gałąź nauki w obliczu tego, że najskuteczniejszą metodą zapobiegania większości chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, cukrzyca, choroby układu krwionośnego jest stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety zgodnej z aktualnie obowiązującą piramidą żywieniową.
W związku z tym zapotrzebowanie na dietetyków jest coraz większe. Konsultant ds. dietetyki jest jednym z najbardziej przyszłościowych kierunków pod względem szans zatrudnienia oraz wysokości zarobków. Nauka na tym kierunku pozwoli
Ci tworzyć właściwe programy żywieniowe DLA SIEBIE oraz dla Twoich bliskich. Nowe umiejętności przydadzą Ci się niezależnie od Twoich planów zawodowych. 

Jak zostać dietetykiem

Istnieją dwie możliwości. Można ukończyć studia wyższe na kierunku dietetyka. Są one realizowane na uczelniach medycznych
i przyrodniczych. Nie jest to jednak konieczne, gdyż dietetykiem można zostać także po ukończeniu nauki na kierunku konsultant ds. dietetyki w ramach  10-miesięcznego kursu w szkole Żak. Po odebraniu zaświadczenia o ukończeniu kursu można zacząć pracę, a równolegle cały czas się dokształcać.

Nie należy mylić dietetyki z technologią żywności. Ta pierwsza jest nauką zajmującą się odżywianiem człowieka i wpływem żywności na zdrowie i proces leczenia. Natomiast technologia żywności i żywienia to dyscyplina skupiająca się na metodach wytarzania, przetwarzania, utrwalania i przechowywania żywności.

Kto sprawdzi się jako dietetyk?

Na pewno dietetykiem może zostać osoba, która interesuje się zdrowym trybem życia i zdrową dietą. Powinna też sama taki sposób żywienia stosować, by być wiarygodną. Dietetyk powinien lubić pracę z ludźmi. Musi mieć spore poczucie empatii i wręcz promieniować chęcią niesienia pomocy, bo przecież na tym polega ta praca – na pomocy innym w zmienianiu swojego sposobu żywienia, a więc także i życia. Konsultant ds. dietetyki musi być otwarty na problemy innych, powinien umieć rozmawiać, wspierać, motywować, a więc być trochę takim psychologiem, który pomoże zawalczyć klientowi o zdrowie i lepszą sylwetkę. Inne potrzebne cechy to: życzliwość, dyskrecja, wyrozumiałość, a także przyjazne usposobienie. Jeśli masz ww. cechy
i interesujesz się zdrowym odżywianiem – warto obrać ten kierunek kształcenia.

Czego uczy się przyszły dietetyk?

Nauka na kierunku konsultant ds. dietetyki trwa 10 miesięcy, a zajęcia odbywają się w trybie zaocznym.  Po ukończonym kursie uzyskasz zaświadczenia zgodne ze wzorem MEN oraz certyfikat Szkoły Żak. W zajęciach mogą uczestniczyć absolwenci szkół zawodowych i średnich, słuchacze szkół Żak oraz wszystkie chętne do nauki osoby pełnoletnie.

Na zajęciach nauczysz się m.in. jak:

·         planować żywienie w profilaktyce chorób cywilizacyjnych,

·         komponować diety odchudzające i lekkostrawne,

·         układać indywidualne programy odchudzające.

Dodatkowo poznasz budowę układu pokarmowego i rolę suplementacji w diecie. Program kursu obejmuje także zagadnienia takie jak: podstawy psychologii i psychodietetyki, podstawy BHP, antagonistyczne działanie ośrodków głodu i sytości, jakościowe i ilościowe metody oceny jadłospisów, właściwości składników pokarmowych i bilans energetyczny, przygotowywanie żywności bez utraty cennych składników odżywczych, żywienie podczas rekonwalescencji.

Szczegółowe informacje na temat kierunku konsultant ds. dietetyki można znaleźć na stronie szkoły: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/konsultant-ds--dietetyki.

Gdzie może pracować dietetyk i jakie ma możliwości rozwoju?

Jako konsultant ds. dietetyki możesz podjąć pracę w następujących miejscach: poradniach dietetycznych, gabinetach dietetycznych, restauracjach, hotelach, klubach fitness, ośrodkach SPA, sanatoriach, szpitalach, cateringach dietetycznych, domach opieki, domach dziecka, przedszkolach i żłobkach. Może również otworzyć własną działalność i udzielać prywatnych konsultacji żywieniowych.

Dietetyk może się rozwijać i to zarówno w swojej dziedzinie poprzez uczestniczenie w różnych kursach, szkoleniach, warsztatach, ale także w dziedzinach pokrewnych, związanych ze zdrowym stylem życia. Dietetyk może dodatkowo ukończyć także roczny kierunek trener personalny z elementami fitness. Dzięki temu może w sposób całościowy zadbać o zdrowie swoich klientów – poprzez dietę oraz aktywność fizyczną. Będąc dietetykiem, można wybrać sobie specjalizację jak np. dietetyka sportowa, dietoprofilaktyka, dietetyka kliniczna, żywienie kobiet w ciąży i karmiących piersią, dietetyka pediatryczna czy psychodietetyka. Można również podjąć naukę na kierunku technologia żywności.

Dietetycy są poszukiwani na rynku pracy. Pracując na etacie możesz liczyć na wynagrodzenie rzędu 2200-3900 zł miesięcznie. Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą mogą zarobić dużo więcej. Dla przykładu, konsultacja dietetyczna kosztuje od 100 zł wzwyż, w zależności od doświadczenia i miasta, w którym prowadzi się działalność. Ułożenie tygodniowego jadłospisu to koszt od 50 do kilkuset złotych – zależy od renomy dietetyka.

Jak pracuje profesjonalny dietetyk?

Dobry Konsultant ds.dietetyki, który zna się na tym, co robi postępuje według pewnych zasad. Przed ułożeniem jadłospisu dla swojego klienta powinien zlecić wykonanie podstawowych badań – krwi i moczu w celu sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia.
Z pewnością nie można liczyć na przepisywanie diety tzw. ogólnej, czyli idealnej dla każdego, bo takie coś po prostu nie istnieje. Dietetyk dobiera dietę indywidualnie dla każdej osoby, biorąc pod uwagę szereg czynników, takich jak: wiek, schorzenia
i dolegliwości, płeć, przyjmowane leki, tryb życia i rodzaj pracy, ilość wysiłku fizycznego oraz preferencje żywieniowe.
Co jakiś czas powinien zaktualizować dietę na podstawie nowych wyników badań tak, by nie dopuścić do sytuacji, w której pacjent ma niedobory witamin czy minerałów. Jeśli dietetyk przepisuje dietę odchudzającą, musi mieć wiedzę na temat otyłości i sposobów jej leczenia. Nie może sprzedawać żadnych środków odchudzających. Natomiast jeśli opracowuje dietę dla pacjentów,
którzy poddali się operacji bariatrycznej (zmniejszenia żołądka), to musi współpracować z chirurgiem.

W swoim miejscu pracy dietetyk powinien dysponować odpowiednim sprzętem, czyli wagą z analizatorem składu ciała.
Musi umieć dostosować się do każdego pacjenta – nie ocenia go ani nie poucza, umie rozmawiać, tłumaczyć i przekonywać
do swoich racji. Co ważne, wizyta, a już na pewno pierwsza wizyta, w gabinecie dietetycznym nie może trwać krócej niż godzinę.
Podczas pierwszej konsultacji należy przeprowadzić jak najbardziej dokładny wywiad z pacjentem, gdyż tylko na tej podstawie można prawidłowo skomponować jadłospis.

Jeżeli jesteś zainteresowany nauką na kierunku konsultant ds. dietetyki to już dziś zapisz się online! https://lodz.zak.edu.pl/zapisz-sie-online 

    Partnerzy:

    PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena Neonail InsERT programy dla firm

    801 100 777

    pon – pt: 9.00 - 17.00