Jak odkryć swój talent?

W jaki sposób rozwinąć wrodzone talenty?

28.10.2020

Naturalny talent i predyspozycje mają ogromny wpływ na wybór kierunku edukacji i ścieżki kariery. Czym jest talent, jak odkryć swój mocne strony i jak określić predyspozycje zawodowe?

Każdy podświadomie wie czym jest talent i że ma on, wraz z predyspozycjami, istotny wpływ na życie zawodowe. Stwierdzając, że ktoś ma talent do czegoś rozumie się, że coś przychodzi mu łatwo, umie i co więcej lubi coś robić, a w konsekwencji prowadzi do sukcesu.

Czym jest naturalny talent?

Na pewno istnieje wiele definicji naturalnego talentu. W poniższym artykule jednak skupiamy się na dwóch koncepcjach – systemie dynamiki talentów Rogera Hamiltona oraz koncepcji 34 talentów opracowanych przez Instytut Gallupa. Brzmi skomplikowanie? Zapewniamy, że będzie zupełnie odwrotnie!

Według systemu dynamiki talentów opracowanego przez R. Hamiltona talent to sposób myślenia oraz działania, czyli podejście do różnych spraw i sposób podejmowania decyzji. Model ten obrazuje się za pomocą kwadratu – każdy jego bok oznacza inną „częstotliwość”. Wyróżnia się następujące częstotliwości: dynamo, blaze, tempo i steel. Każdy z nas ma w sobie te cztery różne częstotliwości, jednak któraś z nich lub dwie są silniejsze, dominują.

Dynamo to ludzie pomysłowi i innowacyjni, tworzą nowe idee.

Blaze lubią spędzać czas z innymi, nawiązując nowe znajomości i tworząc wspólne projekty.

Tempo to osoby, które lubią koordynować różne rzeczy i zasoby.

Steel to ci, którzy lubią informacje, technologie i pieniądze oraz potrafią z łatwością optymalizować procesy.

Z kolei Instytut Gallupa stworzył mapę 34 neuronalnych wzorów, czyli naturalnych talentów. Każdy z nas posiada ich wiele, ale kluczowych jest 5 dominujących. Ta piątka tak naprawdę decyduje o tym jacy jesteśmy i w jakim zawodzie się sprawdzimy. Dzieli się je na 4 grupy talentów:

·         grupę talentów wykonawczych (osiąganie, organizowanie, bezstronność, pryncypalność, rozwaga, dyscyplina, ukierunkowanie, odpowiedzialność i naprawianie),

·         grupę talentów relacyjnych (elastyczność, integrowanie, rozwijanie innych, współzależność, empatia, zgodność, indywidualizacja, optymizm, bliskość),

·          grupę talentów wpływu (aktywność, dowodzenie, komunikatywność, rywalizacja, maksymalizacja, wiara w siebie, poważanie, czar)

·          grupę talentów strategicznego myślenia (analizowanie, kontekst, wizja, odkrywczość, zbieranie, intelekt, uczenie się, strategia).

Osoby posiadające talenty wykonawcze lubią działać – szybko przemieniają koncepcje i idee w czyn. Osoby o talentach relacyjnych chcą otaczać się ludźmi, gdyż są w stanie działać dzięki nim i dla nich, to inni dają im siłę i energię do działania. Osoby, które mają talenty wpływu potrafią świetnie wpływać na innych i aktywizować ich do działania. Z kolei osoby z talentami strategicznego myślenia lubią pracę z informacjami (zbierać je, przetwarzać i analizować) i mają duże możliwości rozwoju w wielu dziedzinach.

Talenty a mocne strony – czy to to samo?

Często te dwa pojęcia są ze sobą utożsamiane, a jednak talent i mocna strona to coś innego. Talentem tak jak wskazaliśmy powyżej – nazywa się jakiś naturalny wzorzec myślenia lub zachowania, mogący mieć praktyczne zastosowanie. Jest to predyspozycja do wykonywania czegoś lub też dolność do łatwego uczenia się czegoś.  Natomiast mocna strona to zbliżona do perfekcji zdolność do działania w jakimś obszarze.

Test Gallupa

Test Gallupa, czyli badanie Clifton Strenghts Finder, służy do określenia swoich wrodzonych talentów. W jaki sposób to działa? Po rozwiązaniu testu dowiesz się jakie działania są dla Ciebie najbardziej naturalne, a więc najprostsze do wykonania. Zazwyczaj samemu intuicyjnie wie się, że robienie danej rzeczy sprawia nam radość lub po prostu nie sprawia kłopotu. Bywa jednak tak, że wraz z upływem czasu zapominamy o tym np. co lubiliśmy robić w dzieciństwie i nie łączymy tego z talentem. Wykonanie testu pomoże nam sobie przypomnieć.

Test ten bazuje na założeniach psychologii pozytywnej (zajmującej się dobrostanem). Składa się ze 177 par stwierdzeń mogących potencjalnie opisać daną osobę. Należy zaznaczyć to, które jest nam bliższe – niekoniecznie idealnie pasujące, ale bliższe. Na wybór danego stwierdzenia ma się jedynie 20 sekund. Tak krótki czas na odpowiedź ma spowodować, że zaznacza się pierwszą myśl. Nie można cofnąć się do poprzednich pytań. Warto wiedzieć, że w tym teście nie ma złych i dobrych odpowiedzi – wszystkie są tak samo wartościowe. Test można wykonać po polsku, jednak część raportów otrzymuje się w języku angielskim.

Z pewnością Test Gallupa powinien wykonać każdy. Szczególnie wartościowy będzie on dla osób, które  stoją przed wyborem kierunku kształcenia lub dopiero co ukończyły edukację, ale nadal nie wiedzą co chcą robić dalej. Wykonanie testu będzie pomocne także w sytuacji, gdy zastanawiasz się nad zmianą pracy lub gdy chcesz wrócić na rynek pracy po dłuższej przerwie. Może okazać się przydatny w momencie, gdy chce się otworzyć własną działalność gospodarczą. Polecany jest także wszystkim tym, którym brak pewności siebie. Odkrycie czy przypomnienie sobie swoich ukrytych talentów ma ogromny wpływ na samoocenę. Może to otworzyć przed nami zupełnie nowe możliwości.

Predyspozycje zawodowe

Mianem predyspozycji zawodowych określa się wrodzone cechy czy skłonności mające wpływ na życie zawodowe, a dokładniej na wybranie i wykonywanie danego zawodu. Są one nierozerwalnie związane z posiadanymi talentami czy też uzdolnieniami. Granica między nimi jest dość płynna. Opinia psychologów w kwestii predyspozycji jest jednak taka, (i to jest chyba najważniejsze), żeby nie walczyć ze swoimi cechami charakteru, które predysponują do wykonywania określonych zawodów, lecz wykorzystać je jako atuty i przekuć w sukces zawodowy. Jeśli ktoś ma przysłowiową artystyczną duszę, to na pewno nie sprawdzi się w zawodzie urzędnika, bankiera czy programisty, a raczej np. florysty I na odwrót, jeśli ktoś nie ma zmysłu artystycznego, to nie zostanie cenionym malarzem czy muzykiem lub grafikiem. O tym trzeba pamiętać i nie wyszukiwać sobie na siłę zawodu, w którym mamy małe szanse się sprawdzić. Dla analitycznych umysłów ceniących sobie porządek idealnym kierunkiem będzie np. technik administracji lub technik bhp.

Na pewno warto poznać swoje predyspozycje (jeśli ich jeszcze nie znamy) przed wyborem konkretnej drogi zawodowej, a także kierunku kształcenia.

Test predyspozycji zawodowych

Test predyspozycji zawodowych bazuje na podziale amerykańskiego psychologa Johna L. Hollanda, według którego istnieje 6 typów osobowości zawodowych (realistyczna, artystyczna, badawcza, społeczna, przedsiębiorcza, konwencjonalna). Ma on formę quizu składającego się z kilkunastu zamkniętych pytań dotyczących m.in. charakteru, pasji, podejścia do rozwiązywania problemów czy sposobu organizacji pracy. Wynik testu to nie wskazanie konkretnego zawodu, który osoba go rozwiązująca ma wybrać, ale analiza osobowości pod kątem zawodowym. Jego wykonanie może stanowić inspirację lub dostarczyć wskazówkę, lecz z pewnością nie dostarczy gotowej odpowiedzi na pytanie jaki zawód wybrać. Test można wykonać w każdej chwili – szczególnie powinien on jednak zainteresować osoby, które stoją przed wyborem swojej ścieżki zawodowej lub zmianą dotychczasowej pracy.
Wskazuje się, że najlepiej wykonywać go już u dzieci szkolnych. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało jaki profil szkoły wybrać. Mało kto jest jednym „czystym” typem osobowości, większość osób to połączenie 2 typów. W internecie taki test można wykonać za darmo.

 

 

    Partnerzy:

    PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena Neonail InsERT programy dla firm

    801 100 777

    pon – pt: 9.00 - 17.00