Opiekun osoby starszej – zawód bez granic

Dowiedz się jak wykorzystać empatię w pracy

17.11.2020

Opiekunowie osób starszych są pracownikami pilnie poszukiwanymi nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Ma to związek ze starzejącymi się społeczeństwami – opieki potrzebuje coraz więcej osób w podeszłym wieku. Nawet najbliższa rodzina nie zawsze może być blisko swoich krewnych, stąd właśnie często decyzja o zatrudnieniu prywatnego opiekuna.

Opieka nad seniorami: czym dokładnie zajmuje się opiekun osoby starszej?

Z pewnością jest to ścieżka kariery dla osób, które mają duże poczucie empatii. Na czym polega ta praca? Na co dzień będziesz zajmować się, opieką nad swoimi podopiecznymi. Zakres obowiązków bywa różny, jednak najczęściej opiekunowie nadzorują przyjmowanie leków przez seniorów (zgodnie z zaleceniami lekarskimi), robią zakupy, załatwiają drobne sprawunki i zawożą podopiecznych do przychodni.

Opiekun osób starszych bez problemu znajdzie pracę nie tylko w Polsce, ale i za granicą

Co ważne, opiekunowie osób starszych – jeśli tylko znają język obcy na odpowiednim poziomie – bez przeszkód znajdą zatrudnienie także poza granicami Polski, a zwłaszcza – w krajach Europy Zachodniej, takich jak Niemcy czy Wielka Brytania. Osoby wykonujące ten zawód (zwłaszcza za granicą) nie mogą też narzekać na zarobki – z roku na rok stają się one coraz wyższe. Warto też pamiętać, że sprawowanie prywatnej opieki nad osobą starszą za granicą wiąże się też zazwyczaj z zapewnieniem zakwaterowania (np. przez firmę rekrutującą opiekunów jeszcze w Polsce). 

Jak przygotować się do pracy jako opiekun osoby starszej?

Jeżeli rozważasz podjęcie pracy jako opiekun osoby starszej to powinieneś  które rozważają pracę w tym zawodzie, powinny najpierw ukończyć kurs lub odpowiedni kierunek w szkole policealnej – taką możliwość oferuje m.in. Szkoła Żak (https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/opiekun-osoby-starszej). warto zaznaczyć, że edukacja na kierunku opiekun osoby starszej jest w darmowa. W programie nauczania znajdują się m.in. elementy języka migowego, ale także organizacja opieki nad osobą starszą, metodyka pracy opiekuńczej czy psychologia i socjologia w opiece nad taką osobą. Dzięki temu, po ukończeniu tego kierunku, będziesz kompleksowo przygotowany do sprawowania opieki nad seniorami. Co istotne, w Żaku prowadzone są również zajęcia z języka obcego w zakresie słownictwa dotyczącego pomocy społecznej, co ułatwi Ci przygotowanie się do wyjazdu do pracy za granicą.

Nauka na tym kierunku trwa dwa lata i odbywa się w trybie zaocznym, co oznacza, że zajęcia są prowadzone jedynie w weekendy. Po ukończeniu edukacji i zdaniu egzaminu zawodowego otrzymasz świadectwo MEN i certyfikat szkoły Żak.

Gdzie można pracować jako opiekun osoby starszej i jakie trzeba mieć predyspozycje?

Opiekunowie osób starszych najczęściej sprawują prywatną opiekę. Oprócz tego możesz znaleźć także zatrudnienie  w domach pomocy społecznej, hospicjach, zakładach opiekuńczo-leczniczych czy organizacjach pozarządowych.

Warto jednak przy okazji pamiętać, że osoby rozważające pracę w tym zawodzie powinny posiadać odpowiednie predyspozycje. Kluczowa jest empatia, ale także cierpliwość i sumienność. Dodatkowo opiekunowie osób starszych powinni łatwo nawiązywać kontakty i nie mieć problemów z komunikacją. Jeśli chodzi z kolei o konkretne umiejętności, to bez wątpienia przyda Ci się posiadanie prawa jazdy kat. B – tak, by w razie potrzeby zawieźć osobę starszą do lekarza lub urzędu.

W pracy opiekuna osób starszych nie sprawdzi się każdy – to z pewnością niezwykle wymagająca praca. Jednocześnie należy pamiętać, że jest to jeden z zawodów przyszłości, ponieważ społeczeństwa europejskie szybko się starzeją i potrzebują coraz więcej osób, które mogą sprawować opiekę nad starszymi członkami rodziny. Z tego względu warto rozważyć wybór tej ścieżki kariery – a następnie zapisać się na odpowiedni kurs lub do szkoły policealnej, który umożliwi Ci zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności.

 

 

    Partnerzy:

    PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena Neonail InsERT programy dla firm

    801 100 777

    pon – pt: 9.00 - 17.00