Jak zostać agentem nieruchomości?

Zacznij naukę w Żaku!

2.8.2021

W 2013 roku miała miejsce deregulacja zawodu pośrednika nieruchomości, w związku z tym aby wykonywać ten zawód, nie trzeba mieć licencji. Czym się zajmuje? Jak zostać agentem nieruchomości? Ile zarabia pośrednik nieruchomości? Poniżej krótkie kompendium wiedzy na temat pracy w tym zawodzie.

Jeśli zastanawiasz się nad podjęciem pracy w zawodzie pośrednika nieruchomości, to zapoznaj się z podstawowymi informacjami na ten temat – czym zajmuje się agent nieruchomości, jakie cechy i kompetencje należy posiadać, jak nim zostać, gdzie można znaleźć zatrudnienie i ile można zarobić.

Czym zajmuje się agent nieruchomości?

Pośrednik w obrocie nieruchomościami pośredniczy w sprzedaży i kupnie nieruchomości, czyli mieszkań, domów i działek. Zajmuje się transakcją od strony formalnej i negocjuje warunki sprzedaży. Do jego zadań należą też m.in.: opracowywanie i prezentacja ofert sprzedaży/wynajmu, prezentacja nieruchomości klientom, pozyskiwanie ofert sprzedaży i wynajmu, ale także przygotowywanie transakcji i negocjacja ceny, pozyskiwanie klientów, analiza rynku nieruchomości, doradztwo.

Agent nieruchomości musi być na bieżąco ze wszelkimi zmianami na rynku nieruchomości.

Kto może zostać agentem nieruchomości?

W 2013 roku miała miejsce deregulacja zawodu pośrednika nieruchomości, więc aby go wykonywać, nie trzeba posiadać żadnej licencji państwowej. Nie ma też konieczności kończenia studiów z zakresu zarządzania nieruchomościami ani posiadania wyższego wykształcenia. Zazwyczaj należy mieć jedynie średnie wykształcenie. Wystarczy ukończyć odpowiednie kursy i szkolenia.

Inne przydatne umiejętności i wymagania pracodawców to: wykształcenie średnie, prawo jazdy kat. B, umiejętności sprzedażowe i negocjacyjne, znajomość MS Office, a przede wszystkim zainteresowanie rynkiem nieruchomości. Dobrze, gdy pośrednik nieruchomości ma wiedzę na temat ochrony danych osobowych i rynku finansowego.

Cechy charakteru, które pośrednik powinien mieć to: umiejętność słuchania i wizualizacji potrzeb klienta, skrupulatność w kwestiach formalnych, zdolność łatwej komunikacji, wysoka kultura osobista, sumienność, uczciwość i zaangażowanie.

Pośrednik musi mieć poza tym pełną zdolność do czynności prawnych i nie być karany.

Agent nieruchomości – jak zostać?

Aby móc pracować w zawodzie pośrednika nieruchomości, wystarczy ukończyć odpowiedni kurs – również w formie online. Taki kurs trwa 60 godzin i kosztuje ok. 800 zł. Jest przeznaczony dla osób posiadających średnie wykształcenie i chcących zdobyć lub poszerzyć swoją wiedzę w zakresie obrotu nieruchomościami, konieczną do pracy w charakterze agenta nieruchomości.

Dzięki wspomnianej wyżej deregulacji zawodu każdy zainteresowany tą dziedziną może rozpocząć pracę na rynku nieruchomości.

Przykładowy program nauczania na kursie obejmuje następujące zagadnienia: umocowanie prawne pośrednika, standardy zawodowe, etyka zawodowa, transakcje i obrót nieruchomościami, umowy pośrednictwa - rodzaje i przykłady, funkcjonowanie rynku nieruchomości, marketing na rynku nieruchomości, narzędzia marketingowe w agencjach nieruchomości, konkurencyjność ofert, pozyskiwanie nieruchomości, metody i techniki wykorzystywane przez agentów, prawo handlowe i windykacja, sztuka negocjacji i mediacji biznesowych, komunikacja społeczna, reklama i Public Relations, ochrona danych osobowych, analiza aktów prawnych RP, UE oraz innych.

Kursanci uczą się: jakie nieuczciwe praktyki stosują klienci, co musi zawierać umowa pośrednictwa, jakie wyróżniamy strategie marketingowe w sprzedaży, jak wycenić nieruchomość na sprzedaż, kiedy następuje przejście własności nieruchomości, czym jest rękojmia wiary publicznej, co jest niezbędne do wpisu własności w księdze wieczystej.

Po ukończeniu kursu uczestnicy otrzymują zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz certyfikat szkoły.

Więcej na temat kursu można znaleźć na stronie: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/kursy-online/agent-nieruchomosci--online.

Kurs agenta nieruchomości online to wygodna forma zdobycia nowych kwalifikacji i umiejętności, dająca podstawę do podjęcia pracy w zawodzie. Pośrednik w obrocie nieruchomości musi stale się dokształcać, gdyż na rynku nieruchomości dochodzi często do różnych zmian prawnych. Do wyboru są liczne szkolenia i konferencje branżowe, a także czytanie branżowej prasy.

Agent nieruchomości – praca i jej zalety

Niewątpliwymi zaletami pracy w charakterze pośrednika nieruchomości są: wysokie prowizje, elastyczny czas pracy oraz satysfakcja ze znajdywania ciekawych i atrakcyjnych ofert zadowalających klientów.

Gdzie można podjąć pracę po ukończeniu kursu? Na pewno większość pośredników myśli o pracy w biurze nieruchomości. Można pracować w czyimś biurze na etacie, a można także otworzyć własne biuro pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Można również zostać ekspertem ds. rynku nieruchomości.

Agent nieruchomości – zarobki

Ile zarabia agent nieruchomości? Nie da się prosto odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jego zarobki są w dużej mierze uzależnione od wartości sprzedawanej nieruchomości, gdyż jego zarobkiem jest prowizja od sprzedaży. To oznacza, że agent może zarobić dużo, jeśli pośredniczy w sprzedaży drogich nieruchomości.

Zarobki agenta nieruchomości są zatem zależne od wartości nieruchomości, a także od innych czynników, do których należą: forma zatrudnienia (czy pracuje na etacie, czy ma własną działalność gospodarczą), umiejętność pozyskiwania klientów oraz doświadczenie i kompetencje.

Prowizja agenta nieruchomości to zazwyczaj ok. 3-6% wartości nieruchomości, zatem czym nieruchomość droższa, tym agent zarobi więcej. Może ją pobierać od jednej lub dwóch stron transakcji. Na jej wysokość wpływ ma też zakres pomocy oferowanej przez biuro (samochód służbowy, telefon, laptop itp.). Są biura nieruchomości, które uzależniają wysokość prowizji od miesięcznego limitu transakcji lub obrotu.

Źródłem zarobku w obrocie nieruchomości oprócz samych prowizji mogą być też polecenia. Agent może zarobić dodatkowo za polecenie klientowi kredytu, ubezpieczenia oraz usług firm geodezyjnych, remontowych, rzeczoznawców itp.

Wg danych serwisu wynagrodzenia.pl średnie miesięczne wynagrodzenie pośrednika nieruchomości wynosi 4690 zł brutto. 25% agentów nieruchomości zarabia więcej niż 5820 zł brutto miesięcznie. Z kolei serwis Freedom Nieruchomości podaje, że średnie roczne zarobki w tej branży to ok. 116 000 zł netto. Miesięczne zarobki to przedział od 5000 – 20 000 zł.

Najwięcej zarabiają agenci nieruchomości z dużych miast (Warszawy, Gdańska i Poznania), a ci z mniejszych miast zdecydowanie mniej.

Wynagrodzenie zależy od formy zatrudnienia – ci zatrudnieni w biurach nieruchomości na podstawie umowy o współpracę mają wynagrodzenie prowizyjne. Można także spotkać się z umowami o pracę i zleceniami – z wynagrodzeniem podstawowym i prowizyjnym. Stała pensja wiąże się zazwyczaj z niższą prowizją od sprzedaży.

 

Ważne – obowiązek posiadania OC

Każdy agent nieruchomości ma obowiązek posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). Dlaczego? Ponieważ chroni ono osoby, którym pośrednik wyrządzi szkodę w toku wykonywania swoich czynności zawodowych. Taka sytuacja może mieć miejsce wtedy, gdy agent nie sprawdzi dokładnie stanu prawnego sprzedawanej nieruchomości i potem, już po sfinalizowaniu transakcji, wynikną różne kwestie. Wtedy klientowi przysługuje odszkodowanie z polisy OC pośrednika nieruchomości – nie ma konieczności płacenia z własnej kieszeni.

 

    Partnerzy:

    PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena Neonail InsERT programy dla firm

    801 100 777

    pon – pt: 9.00 - 17.00