• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • Jak założyć działalność gospodarczą? Zakładanie firmy krok po kroku ze szkołą Żak

Jak założyć działalność gospodarczą? Zakładanie firmy krok po kroku ze szkołą Żak

18.2.2022

Własna działalność gospodarcza daje duże poczucie wolności i decyzyjności. Pozwala realizować swoje plany i marzenia, wprowadzać na rynek nowe produkty, a świadczonymi usługami pomagać innym ludziom. Jest jednak związane też ze sporą odpowiedzialnością – za siebie i za zatrudnione osoby. Zobacz, jak przebiega zakładanie firmy krok po kroku.

Po pierwsze: ustal plan działania

Jak założyć firmę? Jako przedsiębiorca musisz przede wszystkim znaleźć swoje miejsce na rynku. Na samym początku ustal, czym będziesz się zajmować. Decyzję możesz podjąć w oparciu o własne kompetencje, umiejętności i doświadczenie w konkretnej branży. Możesz również, a na pewno powinieneś, kierować się też zapotrzebowaniem rynkowym na konkretny rodzaj towarów lub usług. Bez odbiorców Twój biznes nie istnieje. Nie zakładaj firmy, jeśli dopiero planujesz nauczyć się danego zawodu, na przykład chcesz otworzyć zakład stolarski i produkować zabudowę kuchenną, lecz jeszcze nic nie wiesz na ten temat ani nie masz też pod ręką dobrych fachowców, aby ich zatrudnić. Najpierw zdobądź niezbędne kompetencje, a dopiero wtedy myśl o otwarciu firmy. Na tym etapie rozważ też, jaka forma działalności Cię interesuje. Z każdą z nich wiążą się określone obowiązki i korzyści. Wśród rodzajów działalności gospodarczej w Polsce warto wymienić takie jak:

 • jednoosobowa działalność gospodarcza.

 • spółka cywilna,

 • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,

 • spółka akcyjna,

 • spółka jawna,

 • spółka partnerska,

 • spółka komandytowa,

 • spółka komandytowo-akcyjna.

Po drugie: środki finansowe na działalność

Chociaż istnieją możliwości pozyskania dofinansowania w ramach różnych programów rządowych i unijnych, to na start warto mieć własne oszczędności. Przydadzą się one do tego, aby zachować płynność finansową lub opłacić część wydatków, związanych na przykład z wynajęciem wirtualnego biura. To przydatna opcja dla tych osób, które chcą oddzielić sferę prywatną od zawodowej lub nie posiadają na własność mieszkania, w którym mogliby zarejestrować firmę. Na tym etapie rozważ więc, w jakim lokalu będziesz prowadził firmę. Wirtualne biuro z prestiżowym adresem może okazać się znakomitym rozwiązaniem. Drugą ważną kwestią jest nabycie sprzętu niezbędnego w codziennej pracy. W zawodach świadczących usługi przez Internet potrzebny będzie komputer z oprogramowaniem. Profesje związane z grafiką czy animacją wymagają dodatkowo wykupienia dostępu do specjalistycznych programów. Działalność związana z nagraniami wideo niesie ze sobą z kolei konieczność zakupienia kamer, mikrofonów, oświetlenia i wielu dodatków oraz posiadania firmowego auta. Jak więc widzisz, wysokość i rodzaj wydatków jest związany ściśle z tym, czym na co dzień będziesz się zajmować.

Po trzecie: znajdź klientów, zanim zaczniesz

Prowadzenie działalności gospodarczej w polskich realiach wiąże się z szeregiem obowiązków i niemałymi kosztami, które będziesz musiał ponosić każdego miesiąca. W związku z tym idealnie by było, gdybyś najpierw miał już swoich pierwszych klientów, a następnie dopiero zakładał działalność gospodarczą. W ten sposób łatwiej Ci będzie przetrwać pierwsze miesiące.

Na start własnej działalności warto uzupełnić wiedzę z różnych obszarów – pomocne bywają w tym kursy dokształcające z obsługi programu Excel, dostępne w Szkole Żak: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/kursy-online/excel-dla-poczatkujacych--online-. Z myślą o docieraniu do zagranicznych klientów czy korzystaniu z anglojęzycznych programów czy źródeł wiedzy warto podszkolić się w języku angielskim: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/kursy-online/kurs---jezyk-angielski-dla-poczatkujacych--poziom-a1-a2---online- . Dla osób, które chcą poszerzyć wiedzę z zakresu obowiązków względem ZUS przygotowano kurs online https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/kursy-online/kurs---kadry--place--zus--online-.

Po czwarte: kwestie formalne

Jak założyć działalność gospodarczą? Pierwszą i podstawową kwestią jest złożenie wniosku do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, która gromadzi wiadomości na temat wszystkich podmiotów działających na terenie kraju. We wniosku, oprócz wskazania siedziby prowadzenia działalności, należy podać kod PKD odpowiadający temu, czym będziesz się zajmował. W razie rozszerzenia zakresu działalności na późniejszym jej etapie możesz od razu podać kolejne kody PKD, oscylujące wokół branży, w której się specjalizujesz. Kolejną ważną kwestią jest nawiązanie współpracy z profesjonalnym biurem rachunkowym lub z księgową. Nie jest to obowiązek, jednak początkującemu przedsiębiorcy bez znajomości kwestii podatkowych, taki specjalista może bardzo pomóc. Księgowa odpowiada m.in. za wyliczenie wysokości składek na podatek dochodowy, wysyłanie JPK_VAT, ale też informowanie o wysokości składki ZUS. Dba również o wszelkie kwestie formalne związane z księgowaniem dokumentów kosztowych, jak również mnóstwem innych pomniejszych obowiązków, które każdego miesiąca leżą w gestii przedsiębiorcy. Istotną kwestią jest też VAT. Większość działalności wymaga bycia VAT-owcem. Dlatego też sprawdź, czy Ciebie ten obowiązek też dotyczy, a następnie zawnioskuj o przyznanie numeru VAT.

Jeśli chcesz zwiększyć poziom wiedzy i lepiej przygotować się do otwarcia własnej działalności gospodarczej, możesz wziąć udział w kursie organizowanym przez Szkołę Żak: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/wlasna-dzialalnosc-gospodarcza.

 

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena Neonail InsERT programy dla firm

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00