Szkoły policealne. Jaki wybrać kierunek?

Jak dostać się do szkoły policealnej

19.8.2021

Szkoła policealna umożliwia szybkie podniesienie kwalifikacji zawodowych. Kierunki oferowane przez taką placówkę są ciekawe i dopasowane do zapotrzebowania na rynku pracy. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę? Jak dostać się do szkoły policealnej? Czy naukę w szkole policealnej można połączyć z innymi obowiązkami, np. pracą? Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.

Szkoła policealna – kto może zostać słuchaczem?

W procesie rekrutacji do szkoły policealnej może wziąć udział każda osoba pełnoletnia, która ukończyła szkołę średnią. Matura nie jest wymagana, wystarczy jedynie świadectwo uzyskania średniego wykształcenia. Nie ma górnej granicy wieku. Szkoła policealna to miejsce, w którym mogą się uczyć zarówno 18-, jak i 30- czy 50-latkowie. Słuchacze na większości kierunków nie muszą płacić za naukę i otrzymują od swojej szkoły legitymację, która uprawnia ich do zniżek.

Szkoła policealna, a praca

W szkole policealnej nauka odbywa się w formie zaocznej. Dzięki temu, pogodzenie nauki z pracą staje się możliwe. Słuchacze przychodzą na zajęcia tylko w dwa weekendy w miesiącu. Ukończenie szkoły policealnej jest bardzo korzystne, ponieważ daje ona nie tylko „fach w ręku”, ale także możliwość wykorzystania nowych umiejętności podczas praktyk zawodowych – jeszcze w trakcie nauki. Dzięki temu, absolwent jednego z kierunków w szkole policealnej jest niemal od razu gotowy do zastosowania swoich umiejętności, wiedzy teoretycznej i praktycznej w pracy. Jest doskonałym materiałem na specjalistę, poszukiwanego przez pracodawców.

Bezpłatne szkoły policealne – dla kogo?

Nauka w szkołach policealnych trwa dość krótko, bo tylko 2, 3 lub 4 semestry. Tuż po zakończeniu nauki odbywa się państwowy egzamin, który jest potwierdzeniem nabytej wiedzy i zdobytych kompetencji. Taka ścieżka edukacji jest dobra dla osób, które chcą szybko zdobyć konkretne umiejętności. Zaraz po maturze może być trudno podjąć decyzję dotyczącą tego, co chce się robić w najbliższej przyszłości. Poświęcenie kilku semestrów na naukę w bezpłatnej szkole policealnej to możliwość wzbogacenia swojego CV, ale też szansa na przemyślenia, czy wybrany zawód jest tym, który chcesz wykonywać w przyszłości.

Jednak bezpłatne szkoły policealne to opcja nie tylko dla tych, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. To również świetne rozwiązanie dla osób, które zastanawiają się nad zmianą branży lub zdobyciem dodatkowych kwalifikacji, które podwyższą ich konkurencyjność na rynku pracy. Obecnie bardzo popularne jest kształcenie się w kilku kierunkach, warto więc wykorzystywać możliwości oferowane przez szkoły policealne, szkoły medyczne oraz kierunki w ramach kształcenia jednorocznego.

Przyszłościowe kierunki, nowoczesne wyposażenie, wykwalifikowana kadra

Oferta kierunków szkoły policealnej zawsze powinna bazować na aktualnych badaniach i zapotrzebowaniu dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. W szkołach policealnych można znaleźć zarówno te najbardziej popularne, jak i ponadczasowe kierunki. Jedno jest pewne: każdy znajdzie kierunek odpowiadający swoim zainteresowaniom i osobowości.

Szkoły policealne dysponują nowocześnie wyposażonymi pracowniami oraz wykwalifikowaną kadrą. Wyróżniają je również autorskie programy nauczania zorientowane na praktykę. Ich ukończenie umożliwia wybór kilku różnych dróg zawodowych.

Na jaki kierunek warto iść do szkoły policealnej?

W ofercie edukacyjnej bezpłatnej szkoły policealnej Żak można znaleźć całą masę przyszłościowych kierunków. Nie brakuje kierunków uniwersalnych, takich jak np. Technik administracji. Na jakie inne kierunki warto iść do szkoły policealnej

 • Opiekun medyczny – to kierunek oferowany w ramach specjalnego rodzaju szkół policealnych (szkoły medyczne). Absolwent tego kierunku staje się poszukiwanym na rynku pracy specjalistą od pomagania chorym, niesamodzielnym osobom w zaspokajaniu ich podstawowych potrzeb życiowych. Rozpoznaje i rozwiązuje ich problemy opiekuńcze niezależnie od stopnia zaawansowania choroby i wieku. Asystuje podczas zabiegów pielęgnacyjnych, współpracuje z zespołem opiekuńczym i terapeutycznym. Opiekunowie medyczni są bardzo potrzebni w starzejących się europejskich społeczeństwach i w branży medycznej, która poszukuje kompetentnych specjalistów świadczących usługi opiekuńcze, pielęgnacyjne i higieniczne. Opłaca się ukończyć ten kierunek w policealnej szkole medycznej, tym bardziej, że z roku na rok na rynku jest coraz mniej pielęgniarek.

 • Florysta – to zawód, który z roku na rok zyskuje na popularności. Absolwenci tego kierunku zajmują się nie tylko profesjonalną uprawą roślin i kwiatów, ale też mogą realizować projekty typowo artystyczne, jak np. tworzenie bukietów ślubnych czy kreowanie ozdób kwiatowych do katalogów. W trakcie nauki, przyszły florysta pozna tajniki materiałoznawstwa roślinnego, stworzy swoje pierwsze kompozycje florystyczne, dowie się, jakie są środki wyrazu twórczego, pozna konstrukcje floralne, ale to oczywiście nie wszystko. Florysta może szukać zatrudnienia oczywiście w kwiaciarni, ale nie tylko. Jego pomoc będzie nieoceniona dla magazynów wnętrzarskich, domów weselnych czy szkółek ogrodniczych.

 • Technik usług kosmetycznych – to przykład kierunku cieszącego się niezmiennie dużą popularnością wśród słuchaczy. Przyszli technicy usług kosmetycznych w szkole policealnej zdobywają wiedzę, m.in. z zakresu podstaw anatomii, dermatologii, kosmetyki pielęgnacyjnej i upiększającej oraz zabiegów dłoni, stóp i ciała. Program nauczania obejmuje dodatkowo takie przedmioty, jak podstawy przedsiębiorczości, działalność gospodarcza i usługowa w salonie kosmetycznym czy język obcy w kosmetyce. Po zdobyciu zawodu mają duże szanse na znalezienie pracy w salonach kosmetycznych, studiach stylizacji i wizażu lub w salonach odnowy biologicznej.

 • Opiekun osoby starszej – w starzejącym się społeczeństwie wzrasta zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych. Ten bezpłatny kierunek w szkole policealnej jest skierowany, przede wszystkim, do osób empatycznych i cierpliwych, którzy lubią pracę z ludźmi. Opiekun osoby starszej to ogromne wsparcie dla seniora. Osoba wykonująca ten zawód pomaga seniorowi w codziennych czynnościach, organizuje mu czas wolny, a gdy zajdzie taka potrzeba, wzywa pielęgniarkę lub lekarza. Opiekunem osoby starszej można zostać po ukończeniu tego kierunku w policealnej szkole medycznej. W trakcie trwającej dwa lata nauki, słuchacze dowiedzą się m.in. jakie są metody pracy opiekuńczej oraz jak wygląda organizacja wsparcia dla osoby starszej. Poznają też tajniki psychologii i socjologii w opiece nad osobą starszą i zaznajomią się z językiem migowym.

Policealna szkoła medyczna – zdobądź jeden z zawodów medycznych


Bezpłatne szkoły policealne dają również możliwość kształcenia się na kierunkach medycznych. To rozwiązanie dla osób, które wiążą swoją przyszłość z opieką lub rehabilitacją. Warto podkreślić, że wykwalifikowani pracownicy medyczni są obecnie poszukiwani nie tylko na rodzimym rynku pracy, ale też w całej Europie. Tym samym, ukończenie policealnej szkoły medycznej to gwarancja zdobycia zawodu, na który ciągle wzrasta zapotrzebowanie. Z jakich kierunków w szkole policealnej można wybierać? Do wyboru są takie zawody, jak: Higienistka stomatologiczna, Opiekun medyczny, Technik masażysta i Terapeuta zajęciowy.

Kształcenie jednoroczne – zdobądź dodatkowe kwalifikacje

Po wybraniu bezpłatnego, 2-letniego kierunku, warto wybrać jeszcze dodatkowy – płatny kierunek – w  ramach kształcenia jednorocznego. Kształcenie jednoroczne oferuje jeszcze więcej ciekawych kierunków opartych na autorskich programach nauczania, przygotowanych przez specjalistów.

Przyszli słuchacze mogą zdobyć kompetencje dekoratora wnętrz, instruktora terapii uzależnień, grafika komputerowego eksperta ds. aranżacji ogrodów, konsultanta ds. dietetyki, czy też organizatora imprez ślubnych. Połączenie nauki na kierunku jednorocznym i dwuletnim uprawnia do korzystania z rabatów, jakie oferuje szkoła.

Szkoła policealna – zwiększ swoje szanse na sukces!

Szkoły policealne są otwarte na wszystkich dorosłych z wykształceniem średnim. Zaoczny tryb nauczania ma większości kierunków pozwala na łączenie nauki z pracą oraz szybkie zdobycie wiedzy, kompetencji i wzbogacenie swojego CV. Wybór kierunku jest bardzo prosty, ponieważ szkoła policealna posiada ofertę edukacyjną dostosowaną do zapotrzebowania rynku pracy. Rozpoczęcie nauki na kierunku Opiekun medyczny, Technik usług kosmetycznych lub innym, to pierwszy krok do stania się specjalistą poszukiwanym na rynku pracy.

Pełna oferta kierunków

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena Neonail InsERT programy dla firm

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00